Jazzowy gitarzysta i pedagog Piotr Lemański na muzycznej scenie w sposób trwały pojawił się na początku lat 80-tych, kiedy to wraz z przyjaciółmi: Piotrem Biskupskim (dr) i Jarogniewem Mikołajczakiem (b) założył trio FOR SALE i po udanym debiucie na „Złotej Tarce” rozpoczął regularną działalność koncertową, która to z niewielkimi przerwami trwa do dnia dzisiejszego.

Tajniki jazzowej gry studiował przez kilka lat u legendy polskiej gitary – Marka Blizińskiego. W naturalny sposób przejął jego estetykę i stał się kontynuatorem stylu swojego mistrza - pasją stało się penetrowanie gitary jako jazzowego instrumentu solowego i akompaniującego.

Oprócz prowadzenia własnych zespołów ma na swoim koncie współpracę z większością muzyków stanowiących czołówkę polskiej sceny jazzowej. Najchętniej koncertuje w małych, dwu, trzyosobowych składach. Jest także jednym z nielicznych gitarzystów jazzowych grających recitale solowe.

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Toruniu, oraz WSP w Bydgoszczy na wydziale Wychowania Muzycznego. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną i pedagogiczną – od ponad dwudziestu lat jest wykładowcą na wszelkiego rodzaju warsztatach jazzowych zarówno w kraju, jak i za granicą (Puławy, Chodzież, Margonin, Kassel, Marburg). Przez kilkanaście lat był nauczycielem gitary na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od 1995r. prowadzi klasę gitary jazzowej w dwóch warszawskich szkołach muzycznych: ZSM im. F. Chopina na Wydziale Jazzu, oraz ASMRiJ im. K. Komedy.

Współpracuje z muzycznymi periodykami - od wielu lat odkrywa tajniki jazzowej gry na gitarze prowadząc stałą rubrykę, początkowo; w magazynie „Gitara i Bas”, a od 2006 r. w miesięczniku „Gitarzysta”. W ankietach „Jazz Forum” i „Gitara i Bas” przez wiele lat plasował się w pierwszej dziesiątce gitarzystów jazzowych, zdobył też kilka nagród i wyróżnień na festiwalach Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Złota Tarka. Gra na gitarze zbudowanej specjalnie dla niego przez znakomitego lutnika z Malborka - Zbigniewa Mleczka